kominek

Kotły CO mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń, mogą też oprócz tego spełniać funkcję przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To przydatne rozwiązanie, jeśli nie chcemy dodatkowo używać przepływowego piecyka gazowego lub elektrycznego ogrzewacza wody. Wykorzystanie kotła CO do produkcji ciepłej wody pozwoli w tym wypadku zmniejszyć nasze wydatki na zakup energii. Rozwiązanie to będzie jeszcze bardziej efektywne, jeśli do tego celu wykorzystamy kocioł przystosowany do spalania różnego rodzaju paliw, czyli typu multi-fuel. Pozwoli to dodatkowo zmniejszyć koszty zakupu paliwa i uniezależnić się od jednego tylko jego typu. Na rynku znajdziemy różne rodzaje urządzeń grzewczych, m.in. z płaszczem wodnym. Czy to dobre rozwiązanie?

Kocioł z płaszczem wodnym charakteryzuje się wbudowaniem w obudowę płaszcza, do którego energia cieplna przekazywana jest bezpośrednio z paleniska. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie rozmiarów kotła (nie ma potrzeby instalowania dodatkowego wymiennika ciepła) oraz na szybsze i bardziej wydajne ogrzanie wody, a więc wydajniejszą pracę kotła i całego układu grzewczego. Nowoczesne kotły CO z płaszczem wodnym posiadają wysokiej jakości termoizolację płaszcza od strony zewnętrznej, dzięki czemu energia cieplna nie jest marnowana i urządzenie działa efektywniej. Płaszcz otacza całkowicie komorę spalania, większa jest więc powierzchnia wymienna energii. Jeśli do tego jest to kocioł dwufunkcyjny, to i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zajmie mu mniej czasu.

Kotły EG DUO-MULTI

Dla osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnych kotłów CO dobrym rozwiązaniem okazuje się być zakup kotła EKOGREŃ EG DUO-MULTI. Jest to urządzenie grzewcze wykorzystujące jako opał różne rodzaje paliw o wymiarach do 35 mm. EG DUO-MULTI sprawdzi się więc przy opalaniu pelletem, ekogroszkiem, ale także i biomasą w postaci łusek słonecznika, pestek owoców, zrębków drewna czy łupin orzechów. Obecność płaszcza wodnego i płomiennikowego wymiennika ciepła czyni z kotła EG DUO-MULTI urządzenie o bardzo dużej sprawności grzewczej. Co czyni je nowatorskim, to również fakt zastosowania palnika przystosowanego do spalania wielu rodzajów opału i jednocześnie systemu wentylacyjnego umożliwiającego dokładne spalenie się paliwa. Podawane jest ono do palnika przy pomocy podajnika ślimakowego. Technologia ta czyni urządzenie łatwym w obsłudze, wystarczy bowiem zasypać zasobnik opałem, a jego odpowiednia ilość zostanie pobrana do komory spalania. Kotły EG DUO-MULTI wyposażyć też można w zastępczy ruszt do spalania bardziej tradycyjnych form opału, takich jak węgiel, orzech czy odpady drzewne. Jest to doskonałe rozwiązanie do ogrzewania budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, w gospodarstwach rolnych i nawet w budynkach użyteczności publicznej. Możliwość zastosowania ekologicznych typów opału czyni je przyjaznym środowisku, kotły te też mają niski poziom emisji spalin. EG DUO-MULTI wreszcie daje również możliwość przyłączenia instalacji CWU .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *