drewno opałowe

Drewno jest doskonałym materiałem do palenia w kotłach i kominkach. Musi jedynie być dobrze wysezonowane, czyli wysuszone do objętości najwyżej 20% wody. Kiedy takie drewno znajdzie się już w kotle lub kominku i zostanie podpalone, możemy dosyć szybko usłyszeć trzaskanie i zaobserwować migoczące nad polanami płomienie. Wysoka temperatura powoduje całkowite wysuszenie się drewna i pękanie jego struktury. Z wnętrza zaś zaczyna wydobywać się… gaz, który jest palny. I to on właśnie płonie i ogrzewa domostwa. Dopiero po odgazowaniu się szczap spala się samo drewno, które po prostu zwęgla się i spopiela. Gaz drzewny, znany też pod nazwą holzgas ma w składzie m.in. wodór i metan, a przez to dobre właściwości palne. Gaz to w praktyce 4/5 objętości drewna i można go wykorzystać np. do napędu silników. Stąd już tylko krok do stworzenia konstrukcji kotła, który będzie wykorzystywał do maksimum zawartość gazu w drewnie w procesie ogrzewania domostw. Jest to kocioł do zgazowywania drewna [http://ekogren.pl/produkt/12/eg-holz]. Jak wygląda proces zgazowania drewna w takim kotle?

Kocioł do zgazowania drewna z zewnątrz przypomina standardowe kotły i podobnie jak one ma palenisko, popielnik i komorę na wsad drewna. W odróżnieniu jednak od zwykłego kotła, proces zgazowania drewna zachodzi w nim w górnej części komory. Odwrotny jest też ciąg ruchu gazów. Rozpala się go podobnie do zwykłych kotłów. Pod wpływem wysokiej temperatury w kotle drewno zostaje wysuszone, a woda z niego – odparowana. Potem rozpoczyna się proces zgazowania. Wymaga on dostępu bardzo niewielkiej tylko ilości powietrza, dzięki czemu zgazowanie drewna odbywa się dynamiczniej. Wytworzony w ten sposób holzgas jest następnie kierowany na dół kotła i tam, po przejściu przez żar spalany przy dostępie powietrza w palniku. Resztki mieszaniny dopalają się w popielniku.

Nowoczesne kotły na holzgas

Nowoczesne kotły na holzgas to urządzenia zaawansowane technologicznie i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Mają pojemne komory, dzięki czemu jednorazowy wsad może być dużej wielkości i nie ma potrzeby częstego dokładania opału. Wydłuża się przez to bezobsługowy czas pracy kotła na holzgas. Nowoczesne urządzenia wyposażone są również w system czyszczenia wymiennika ciepła z zewnątrz, co ułatwia ich obsługę i minimalizuje jej niedogodności. Dobrze, jeśli kocioł posiada wentylator wyciągowy, ułatwi on ruch spalin w przypadku, gdy komin jest zimny i dopalenie się paliwa. Nowoczesne kotły na holzgas mają też regulowaną moc pracy kotła i automatykę sterującą pompami dla poprawy wydajności pracy urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *