kocioł EG MULTIFUEL

Ogrzewanie budynków użyteczności publicznej pociąga za sobą pewne konsekwencje: zastosowane tam rozwiązania techniczne muszą wykazywać się wysoką efektywnością grzewczą i jednocześnie niskimi kosztami paliwa. Priorytetem przy ich ogrzewaniu jest obecnie jak największa oszczędność energetyczna, co przekłada się nie tylko na mniejsze rachunki za opał czy zużytą energię, ale i na zwiększoną ochronę środowiska. Jest jeszcze jeden, niemierzalny wymiar ogrzewania budynków publicznych: ze względu na złą i bardzo złą jakość powietrza w wielu miejscach w Polsce budynki publiczne powinny być ogrzewane w taki sposób, by dawać przykład wdrażania innowacyjnych rozwiązań i kreować trendy wykorzystywane później przez lokalnych mieszkańców przy ogrzewaniu ich siedzib.

Zwiększoną efektywność energetyczną budynków publicznych uzyskuje się wskutek kilku rodzajów działań, m.in. poprzez modernizację termoizolacji budynków, wymianę stolarki otworowej, modernizację sieci centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wreszcie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Ostatnie trzy punkty można osiągnąć poprzez wymianę nośników i źródeł energii. Oznacza to wymianę typu kotła do ogrzewania budynku oraz rodzaju stosowanego w nim opału. Wśród nowych rodzajów opału spotyka się gaz ziemny i biopaliwa stałe, przede wszystkim w formie drewna, pelletu i biomasy. Wśród powodów takiej zmiany najczęściej można dostrzec troskę o środowisko (jak najniższa emisja CO2), względy ekonomiczne, ale i możliwość skorzystania z dofinansowania. Jakie cechy powinien mieć kocioł stosowany do ogrzewania budynków publicznych?

Kotły do budynków publicznych

Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach ogrzewanie budynków publicznych powinno być jak najmniej problemowe. Dlatego najczęściej stosowane są kotły zapewniające jak największy stopień automatyzacji w zakresie ich obsługi. Kotły do budynków publicznych powinny mieć zautomatyzowany i zoptymalizowany proces spalania: od automatycznego ładowania opału i rozpalania go począwszy, przez kontrolę procesu spalania, aż na samoczynnym czyszczeniu elementów kotła skończywszy. Rozwiązanie takie umożliwi wyeliminowanie konieczności zatrudnienia palacza, ale też spowoduje większą sprawność grzewczą urządzenia oraz mniejszą emisję zanieczyszczeń (kontrola spalania umożliwia dopalenie się gazów palnych wewnątrz komory kotła). Dobrze też, jeśli kocioł do budynków publicznych daje możliwość stosowania różnych rodzajów opału, pozwoli to na zapewnienie sobie kilku źródeł paliwa oraz ułatwi zmniejszenie nakładów na ich zakup.

Powyższe kryteria spełnia m.in. kocioł EG MULTIFUEL. Urządzenie to spalać może pellet różnego rodzaju i jakości, do tego zrębki, trociny, brykiety i inne rodzaje biomasy. Kocioł ten wyposażony jest również w szereg urządzeń peryferyjnych, usprawniających jego pracę. Są to: optymalizujący proces spalania wentylator wyciągowy, zawirowywacz spalin czy dozująca dokładną do potrzeb spalania ilość powietrza sonda lambda. Do tego kotły EG MULTIFUEL wykorzystują technologię automatycznego czyszczenia wymiennika ciepła i odprowadzania popiołów z paleniska. Kotły te ponadto samoczynnie się rozpalają i ładują paliwo. Jako, że ten rodzaj kotłów oferowany jest w szerokim zakresie mocy (20-600 kW), dzięki czemu jego zalety można wykorzystać do ogrzewania i małych budynków (domy jednorodzinne), i pomieszczeń gospodarczych, i budynków publicznych, jak szkoły, szpitale, urzędy itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *