Kotły na biomasę

Paliwa stałe to najbardziej wydajne i ekonomiczne źródło energii cieplnej, nie powinna więc dziwić ich rosnąca popularność. Tradycyjne kotła na węgiel coraz częściej ustępują miejsca kotłom na biomasę, które są nie tylko bardziej ekologiczne, ale również wygodniejsze w obsłudze.

Tanie, wydajne i ekologiczne ogrzewanie domu

Wybór kotła na biomasę to przede wszystkim jeden z lepszych sposobów na oszczędne ogrzewanie domu. Niezależnie od tego, czy do opalania kotła wybierzesz pellet, czy też biomasę w innej postaci, ogólny koszt paliwa będzie znacznie niższy niż w przypadku gazu lub oleju opałowego. Cenowo z biomasą w postaci pelletu, pestek czy trocin może konkurować jedynie węgiel, który jednak nie zapewnia takiej wydajności w generowaniu ciepła. Podczas spalania biomasy uzyskujemy bardzo dużo ciepła, gdyż jest to paliwo wysokokaloryczne. Tak naprawdę niewielka ilość biomasy wystarczy, aby uzyskać spore ilości energii.

Kolejna zaleta kotłów na biomasę to wygoda i łatwość ich użytkowania. Kotły na węgiel są uciążliwe w eksploatacji, wymagają częstego czyszczenia, czasochłonnego rozpalania, kilkukrotnego dorzucania opału itd. Nowoczesne kotły na biomasę wymagają jedynie zasypania zasobnika, co wystarcza średnio na kilka kolejnych dni (w zależności od pojemności zasobnika). W tego rodzaju urządzeniach stosowane są obecnie zaawansowane technologie sterujące, które odpowiadają za prawidłowe dozowanie paliwa z zasobnika na palenisko i na bieżąco nadzorują procesy spalania.

Ekologiczne ogrzewanie domu

Jedną z najistotniejszych zalet kotłów na biomasę jest fakt, że zapewniają one ekologiczne opalanie domów. Wykazują niewielką szkodliwość dla środowiska w porównaniu z innymi rozwiązaniami grzewczymi. Biomasa to surowiec całkowicie odnawialny, a więc korzystanie z niej nie wyczerpuje ograniczonych zasobów naszej planety. Podczas procesów spalania wytwarzane są niewielkie ilości gazów cieplarnianych, których ilość jest równa ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez rośliny. Powstaje też znacznie mniej siarki niż podczas spalania węgla czy ropy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *