piec

Producenci kotłów CO i innych urządzeń grzewczych na paliwo stałe zobowiązani są obecnie do produkcji swoich wyrobów zgodnie z zaostrzonymi zasadami wskazanymi przez normę PN-EN 303-4: 2012, wskazującej klasy kotłów grzewczych. Od 1 października 2017 roku jednak minimalnym standardem sprawności cieplnej i emisji dla nowych kotłów na paliwo stałe (ręcznego i automatycznego zasypu) o mocy do 500 kW jest wymieniona we wspomnianej normie najwyższa, 5. klasa. Jakie to są kotły 5 klasy? Przedstawiamy niezbędne informacje.

Kotły 5. klasy to urządzenia do ogrzewania domostw przeznaczone do spalania paliw stałych ładowanych ręcznie lub automatycznie. Norma PN-EN 303-4: 2012 nakłada na nie sprawność cieplną w wysokości przynajmniej 88%, co wymusza zmiany w konstrukcji urządzenia. Zmiany te obejmują m.in. wyznaczenie minimalnej grubości ścianek wymiennika ciepła, rodzaje materiałów zastosowanych do konstrukcji elementów ciśnieniowych, określoną maksymalną sprawność wentylacyjną komina (zbyt duża powoduje szybsze i niedokładne spalanie się paliwa, co powoduje wzrost emisji oraz większe zużycie opału) oraz zapewnienie rygorystycznych poziomów emisji produktów spalania. A te w przypadku kotłów 5 klasy przedstawiają się następująco: tlenek węgla CO – 700 mg/m3 dla kotłów o ręcznym zasypie i 500 mg/m3 dla kotłów z automatycznym zasypem opału; organiczne zanieczyszczenia gazowe OGC – odpowiednio 30 i 20 mg/m3; pyły – 60 i 40 mg/m3. Te ostatnie wartości z powodzeniem uzyskiwane są poprzez wykorzystanie jako opału biomasy albo pelletu, producentom kotłów było jednak trudno osiągnąć je dla ekogroszku ze względu na osadzanie się pyłów na miernikach podczas badań legalizacyjnych urządzeń. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie zmiennokierunkowych kanałów odprowadzania spalin. Jednym z typów kotłów wyposażonych w takie kanały są kotły EG CARBON LUX.

EG CARBON LUX: kotły na ekogroszek

Kotły Ekogreń EG CARBON LUX [http://ekogren.pl/produkt/23/eg-carbonlux] to seria urządzeń przeznaczonych do spalania ekogroszku o rozmiarze do 35 mm. Kotły te spełniają wymogi normy PN-EN 303-4: 2012 dla urządzeń z automatycznym zasypem w klasie 5. Produkowane są modele o mocy 14, 19 i 24 kW, a ich sprawność cieplna sięga nawet 90%. Posiadają wydłużony obieg spalin i inne udogodnienia, np. sterownik umożliwiający kontrolę pracy podajnika, wentylatora, do tego obsługę pomp CO, CWU, cyrkulacji CWU i PP. Kontrola pracy kotła możliwa jest również online, sterownik może obsługiwać m.in. pokojowe regulatory temperatury lub inne moduły. Kotły EG CARBON LUX są łatwe w obsłudze, proste w czyszczeniu, zapewniają optymalne zużycie paliwa i niskie poziomy emisji zanieczyszczeń. Ten ostatni czynnik sprawia, że kotły EG CARBON LUX odpowiadają wymaganiom lokalnych programów emisji i przy ich zakupie można ubiegać się o dofinansowanie z budżetu gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *