Korzyści z ogrzewania domu piecem na pellet

Pellet drzewny to alternatywa dla gazu, oleju czy węgla. Jest paliwem pochodzenia naturalnego (zakwalifikowany do biomasy) o niskiej emisji spalin, dlatego też obecnie uważany jest za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. To jeden z wielu licznych powodów, dla których pellet oraz kotły na pellet cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem w Europie, również wśród Polaków.

Czym właściwie jest pellet?

Pellet powstaje z odpadów drzewnych (takich jak wióry, trociny, zrębki) w wyniku sprasowania. W ten sposób wytwarzany jest materiał opałowy w postaci granulatu o wysokiej kaloryczności i bez sztucznych dodatków. Kaloryczność dobrej jakości pelletu może sięgać nawet do 19 MJ/kg, a wilgotność nie powinna przekraczać 10%. Co istotne, wysokokaloryczny pellet można uzyskać wyłącznie z czystych odpadów drzewnych bez kory. Nie uzyskamy dobrej jakości pelletu z zanieczyszczonego materiału, płyt wiórowych czy materiałów drewnopochodnych.

Korzyści z opalania pieców pelletem

Pellet jest wykorzystywany do ogrzewania budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej oraz większych budynków usługowych. Główną korzyścią zastosowania pelletu są względy ekonomiczne. To bardzo wydajne źródło ciepła, które pozwala kompleksowo zaspokoić potrzeby mieszkańców przez cały sezon grzewczy. Relatywnie niska cena pelletu oraz korzystny stosunek kosztów do efektywności ogrzewania domu sprawiają, że jest to paliwo do użytkowania zarówno w budynkach prywatnych, jak i użytku publicznego.

Drugą zaletą jest efekt ekologiczny. Za sprawą pelletu można znacząco zredukować emisję zanieczyszczeń, takich jak m.in. tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, dwutlenek węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, benzo(a)piren.

Jest to paliwo o wiele “czystsze” niż węgiel. Podczas sprzątania łatwiej usunąć kurz drzewny niż pył węglowy. Dodatkowo w procesie spalania powstaje niewiele popiołu, który można później użyć jako nawóz do użyźniania gleby na działce. Pellet jest też wygodny w użytkowaniu, transporcie i składowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *