ekogroszek

Wśród dostępnych na rynku paliw do produkcji energii cieplnej znajdziemy opał, który cieszy się rosnącą popularnością, a mianowicie ekogroszek. Jakie to paliwo? Czu warto zwrócić na nie uwagę? Czy rzeczywiście jest eko, jak mówi jego nazwa? W niniejszym artykule postaramy się bliżej przedstawić cechy i zastosowanie ekogroszku. Zapraszamy do lektury.

Ekogroszek jest drobnoziarnistym opałem produkowanym na bazie wysokiej jakości węgla kamiennego (niekiedy też brunatnego). Proces produkcji polega na kruszeniu i przesiewowej selekcji surowca kopalnego o wysokiej wartości kalorycznej (przynajmniej 24 MJ/kg) w celu uzyskania granulatu o przekroju ziaren w zakresie 5-25 mm. W procesie usuwa się również miał, pył węglowy i zanieczyszczenia mechaniczne. Surowiec i powstałe z niego w ten sposób paliwo poza wysoką kalorycznością cechują się ponadto bardzo niską zawartością związków siarki (poniżej 1% masy własnej), substancji niepalnych (powodują m.in. powstawanie spieków i popiołu) oraz małą zawartością wody (około 10%; zawartość wody jest jednak niezbędna do zachowania określonych cech opału). Dzięki powyższym właściwościom ekogroszek podczas spalania się w kotle emituje do atmosfery znacznie mniejsze ilości tlenków siarki, tlenku węgla, CO2 oraz pyłów w porównaniu do tradycyjnego węgla kamiennego. To decyduje o mniejszej szkodliwości dla środowiska ekogroszku.

Niemałe znaczenie dla użytkowników kotłów ma fakt, że ekogroszek ma bardzo niską zawartość związków siarki: podczas spalania tego typu opału nie wydzielają się substancje odpowiedzialne za korodowanie elementów stalowych wewnątrz komory spalania kotła, co przedłuża żywotność i sprawność urządzenia. Z kolei odsianie mechanicznych zanieczyszczeń znacząco redukuje ryzyko powstawania szlaków i spieków, mogących unieruchomić mechanizmy automatycznych kotłów CO. No właśnie, do jakiego typu kotłów stosuje się ekogroszek?

Ekogroszek: do jakich kotłów?

Ekogroszek może być spalany w kotłach węglowych typu zasypowego, jest to jednak rozwiązanie nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia: kotły zasypowe nie dość, że spalą takiego opału więcej, to jeszcze ze względu na małą sprawność grzewczą zrobią to mniej efektywnie. Dlatego ekogroszek polecany jest jako paliwo do kotłów retortowych, konstrukcji wyposażonych w automatyczny podajnik opału. Kotły te są z założenia kotłami o charakterze niskoemisyjnym: ich sprawność grzewcza zazwyczaj przekracza 80%, a konstrukcja komory spalania dokładniejsze dopalenie się opału, na przykład poprzez zastosowanie wewnątrz elementów ceramicznych podwyższających temperaturę. Rozwiązanie to umożliwia pracę kotła w trybie ciągłym, zwiększa też stopień spalania się gazów (np. węglowodorów aromatycznych) wchodzących w skład spalin, co powoduje istotne zmniejszenie ich emisji do środowiska. Kotły retortowe są wreszcie tańsze od rusztowych w eksploatacji o około 40%, przez co użytkownik redukuje koszty produkcji energii cieplnej. Automatyczne ładowanie takiego kotła znacznie upraszcza jego obsługę, zasyp zbiornika na ekogroszek wykonuje się co kilka dni, tak samo często usuwa się popioły powstałe w wyniku spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *