Fotolia 164840287 Subscription Monthly M 560x416

Właściciele domów jednorodzinnych poszukujący do swoich posiadłości źródła energii cieplnej mogą rozważyć kupno kotła na pellet. To łatwo dostępne, stosunkowo tanie i wydajne energetycznie paliwo, do tego wiele samorządów wprowadzając regulacje antysmogowe przyznaje dofinansowania na zakup urządzeń grzewczych zasilanych OZE (odnawialne źródła energii), a za takie właśnie uważany jest pellet. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kotłom EG Pellet MINI, stworzonym z myślą o ogrzewaniu domów jednorodzinnych.

EG Pellet MINI to rodzina automatycznych kotłów klasy 5 (wg wymogów normy PN-EN 303–5:2012), zasilanych pelletem podawanym podajnikiem z wolnostojącego zasobnika o standardowej pojemności 300 l. Dostępne w ofercie moce grzewcze urządzenia to 16, 24 i 35 kW. Kotły te cechuje wysoka sprawność grzewcza, o efektywności ponad 90%. Kotły EG Pellet MINI zawdzięczają tak dobre osiągi dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła typu płomiennikowego. Urządzenie to wyposażone jest w funkcję ręcznego oczyszczania wymiennika: poruszanie przekładnią powoduje strząśnięcie pyłów i sadz z turbulatora wymiennika. Sam turbulator odpowiada również za zawirowywanie spalin, co powoduje obniżenie ich temperatury wylotowej, zwiększając jeszcze sprawność grzewczą urządzenia i jednocześnie obniżając końcową emisję pyłów zawieszonych.

Sterowanie kotłów EG Pellet MINI zezwala za to na samoistne czyszczenie palnika, automatyczne rozpalanie i wygaszanie urządzenia i modulację jego mocy stosownie do warunków pogodowych lub zapotrzebowania właściciela budynku. Automatykę tę można jeszcze poszerzyć o możliwość rozbudowy o dodatkowe obiegi grzewcze, moduł do obsługi kotła przy pomocy telefonu komórkowego oraz przez Internet. Samo sterowanie pracą kotłów EG Pellet MINI jest intuicyjne i nie wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkownika. Dużą zaletą urządzenia jest automatyczny podajnik opału, dzięki czemu kocioł sam pobiera dostateczną ilość pelletu i nie wymaga uciążliwego, osobistego jego uzupełniania.

Producent oferuje możliwość instalacji palnika kotła z lewej lub prawej strony kotła, dzięki czemu EG Pellet MINI jest wygodny zarówno w montażu, jak i w późniejszej eksploatacji. Palnik kotła może być dostosowany do spalania pelletów różnego typu, dodatkowo kocioł wyposażony jest w żeliwno-ceramiczny ruszt awaryjny, umożliwiający ogrzewanie pomieszczeń np. drewnem lub jego odpadami. Ruszt ten pełni też równocześnie funkcję deflektora, przez co podczas pracy kotła opał ulega dokładniejszemu spaleniu (rośnie temperatura w komorze spalania), dopaleniu ulegają też powstające podczas spalania pelletu gazy. Takie rozwiązanie skutkuje wyjątkowo niskim stopniem emisji zanieczyszczeń i dużą oszczędnością opału.

Kocioł EG Pellet MINI jest kotłem kompaktowym, przystosowanym do ogrzewania niewielkich budynków jednorodzinnych. W zależności od mocy wybranego modelu, można nim ogrzewać budynki o wielkości do 200-400 m2, a także zasilać pomieszczenia w ciepłą wodę użytkową. Niewielkie wymiary i kompaktowa budowa kotła umożliwiają instalację urządzenia w wąskich lub nieustawnych pomieszczeniach. Zastosowane do jego konstrukcji wysokiej jakości materiały oraz zaawansowana technologia sterowania urządzeniem sprawiają, że  kotły EG Pellet MINI to kotły zapewniające długoletnią i bezawaryjną pracę, są więc idealne do ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *