deflektor

Niektóre kotły CO na paliwo stałe wyposażone są wewnątrz komory spalania w deflektor. Co to za urządzenie i czy jest potrzebne w kotle?

Deflektor jest rodzajem rozpraszacza płomienia i spalin. Najczęściej jest to żeliwny lub ceramiczny obiekt w kształcie zbliżonym do koła o dolnej powierzchni przypominającej w kształcie soczewkę. W kotle CO z automatycznym podajnikiem lub w kotłach z palnikiem retortowym deflektor znajduje się nad paleniskiem i służy do skierowania na boki płomienia z palnika. Działanie to skutkuje kilkoma konsekwencjami. Po pierwsze, przed bezpośrednim działaniem ognia ochroniony jest szczyt komory spalania wraz z płaszczem wodnym, jeśli w danym typie kotła takowy się znajduje. Po drugie, deflektor powoduje również dokładniejsze spalenie się gazów, oparów smoły oraz sadz w komorze spalania. Do tego sam nagrzewa się, podnosząc jeszcze temperaturę wewnątrz komory. Po trzecie, obecność deflektora powoduje zaburzenie ruchu spalin wewnątrz komory. Ich odbicie powoduje powrót i wymieszanie się z powietrzem dopływającym do kotła z zewnątrz, dzięki czemu znajdujące się w spalinach jeszcze cząstki gazów palnych dopalą się do końca. W ten sposób wydłuża się dodatkowo droga spalin do czopucha, przez co trafiając do przewodu kominowego mają one niższą temperaturę. Zastosowanie deflektora pozwala wreszcie na mniejsze osadzanie się produktów spalania (pyły i sadze) na wewnętrznych ścianach komory, przez co wydłużamy okres, w którym niezbędne staje się oczyszczenie kotła.

EG MICRO do domów jednorodzinnych

Do ogrzewania domów jednorodzinnych (ale i innych typów budynków) dobrze nada się niewielkich rozmiarów, ale wydajny i o wysokiej sprawności kocioł na pellet EG MICRO. Jest to urządzenie w dużym stopniu bezobsługowe, gdzie paliwo ładowane jest do komory spalania przy pomocy sterowanego podajnika ślimakowego, a zapłon opału odbywa się automatycznie. Do tego producent wyposażył kocioł w fotodiodę (sonda jasności), dzięki czemu urządzenie doładuje kolejną porcję pelletu we właściwym momencie. Kocioł wyposażony jest też w śluzę zabezpieczającą komorę przed podaniem zbyt dużej ilości pelletu oraz przed zapłonem paliwa jeszcze w podajniku. W EG MICRO zastosowano system wymienników rurowych i system czyszczenia w formie turbulatorów spalin. Urządzenie wyposażone jest również w deflektor i sterownik z możliwością kontroli pracy kotła przez Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *